Кметът на Царево продължава да крие визите за строеж на брега
Кметът на община Царево Георги Лапчев продължава да се държи като феодал и да крие информация, която трябва да е публична и да е достъпна в интернет за всеки, който се интересува. Последният пример е със скандалния строеж в местността Поляните в Синеморец. Кадърът на ГЕРБ първо дълго отказваше да предостави документите за постройката, растяща в защитена екозона, като обясняваше, че "трети лица" - т.е. инвеститорът (известнен столичен архитект), не разрешавали. А когато природозащитниците го притиснаха, позовавайки се на Закона за за достъп до обществена информация (ЗДОИ) Лапчев пренаписа закона и изфабрикува нови "правила" - ако някой иска да чете папката за обекта, може да отиде в общината, но с изрична забрана да снима, копира или изнася листове. Обяснението - "трети лица" не били съгласни да се раздават току-така документи.
"Скандално, е че общината крие информация, която трябва да е качена на сайта, и се налага да искаме достъп по ЗДОИ", коментира инж. Николай Найденов, който си извоюва правото да се запознае с документацията за строежа, но само на място в общината. Кметът Лапчев явно отказва да влезе в 21-ви век - всяка община би трябвало да има има на уеб страницата си публичен регистър на издадените разрешения за строеж и там да са качени самите разрешения, но Царево няма. Не е качен в интернет и регистър на заповедите, даващи разрешения за изработване или за промени на подробни устройствени планове. Липсват още над 10 е-регистъра, вкл за хотелите, заведенията, паметниците на културата и др.
"Всички тези липси на създават усещане за непрозрачност, за нередности, пречка са за граждански контрол и са предпоставка за взимане на грешни решения или провеждане на неудачни политики от страна на администрацията и общинския съвет“, обяснява инж. Николай Найденов, който е член на фейсбук групата Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев Бряг".
"Трети лица"
Кметът Лапчев твърди, че е забранил да се изнасят документи за строежа в "Поляните" заради "засягането на интересите на трети лица, които изрично са заявили несъгласието си за предоставяне на достъп до засягащата информация". Това е абсурдно, тъй като всички други институции решават проблема с несъгласните "трети лица", като заличават личните им даннни в документите, които публикуват, обясняват от "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг". Не може да се крие информация, която се отнася за имот, влизащ в границите на Природен парк", в две защитени зони от екомрежата "Натура 2000" и в непосредствена близост до природната забележителност "Корабите". При това от строежа попада в 100-метровата крайбрежна Зона А, а оградата му прекъсва пешеходния достъп по морето, посочват природозащитниците. Както вече стана известно, вилата на столичния архитект е само "пилотен" проект. Местността е заплашена да се превърне в жилищен комплекс, тъй като има планове за изграждане на още поне още 30 крайморски "къщурки".
"Насърчете" кмета Лапчев с писма
"Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг" приканва гражданите да притиснат пазителя на тайните, който управлява община Царево и всеки да му израти искане по Закона за достъп до обществена информация за обекта, която той така старателно пази. В заявлението е добре да се посочи, че документите трябва да бъдат изпратени по електронна поща (законът позволява искателят да определри формата за получаване на документите). Мейлът на общината е е-мейл: [email protected]
"Идеята на кампанията е най-накрая и веднъж завинаги ръководството на община Царево да разбере, че общественият интерес е по-важен от този на "третите лица", коментира Борислав Борисов от групата за спасяване на Синеморец от съдбата на Слънчев бряг.
Източник: Сега