Да се спре с опорката "висока смъртност"
Първан Симеонов:
Ами, хипотезата ми от преди десетина дни се потвърди. Ръстът на случаите спря. Просто вижте графиката. Преди всякакви мерки! Какви са вероятните причини - ще пиша скоро; те са елементарни.
Колкото и по медиите да ви плашат. Колкото и плашливи хора да пропагандират неприсъствено обучение. Колкото и по телевизиите да говорят за "сериозен ръст" спрямо вчера - без да схванат, че в почивните дни отчитането е ниско и това винаги дава измамно усещане за скок в началото на работната седмица (обикновено това се съобщава в медии във вторник, но този път е в сряда - заради почивния поденеделник).
Дали това е стъпало по пътя нагоре (който може да се ускори от присъствената учебна година), или е плато, след което идва път надолу - това още не знаем.
Но логиката казва, че може би е второто. Разбира се, този вирус отдавна доказа, че следва най-вече собствената си логика. А не толкова нашата.
А логиката на вируса явно не е и толкова сложна: естествено насищане, саморегулация на хората заради страх и начало на спад, няколко седмици след всеки ръст. А мерките само допълват ефекта, без да са решаващи. Така стана и в трите сериозни вълни досега - основните мерки дойдоха едва след спирането на растежа.
Но колкото и да не са решаващи, мерките помагат - спазвайте ги! България се справя добре, с меки мерки - нека не даваме повод за втвърдяване. И да, знам, че вероятно над два милиона и половина у нас са го прекарали, а над милион имат пълна ваксинация (може би само частично съвпадат), но ваксинирайте се! Ако вашите лекари не са против, значи вероятно нищо не губите с ваксинацията. Да, знам, че това явно са ваксини, за които още знаем малко, но недоверчивостта понякога е по-лош съветник от ентусиазма.
За пореден път призовавам да се спре с опорката "висока смъртност" - в България смъртността винаги е била една от най-високите в света: бедно, старо, разслоено, гетоизирано общество, с болничен бизнес вместо истинска здравна система. За високата смъртност винете политиците от последните тридесет години (поне), а не вируса. А още по-малко - народа си.